Wierzba wypuści nawet z patyczka pędu.

Wierzba urośnie nawet z patyczka odrośli.

Korzystając z taką okoliczność, zdołamy spośród niej skomponować bezprecedensowe formy płotów. Z tego powodu nasze ogrodzenie zdobędzie unikalny wygląd oraz będzie się wyróżniać pośród płotów w otoczeniu.

Wzrastające na działkach i mokrych torfowiskach wierzby od jakiegoś czasu zagościły w lokalnych zieleńcach. Upodobaliśmy je za naturę i wiosenne koty. Nie są mozolne, chcą zaledwie do licha i trochę nawodnienia i trochę światła. Zaspokoją się poniekąd dowolną rolą.

Mało drzew potrafi także równie ekspresowo ożywiać stracone odnogi i gałęzie. Wierzby niezwykle swobodnie odtwarzają również własny system korzeni. Wystarczy, że skrócony bądź nawet złapany odrost zagłębiony w dżdżystej ziemi po niedługim czasie wypuści korzenie i zwróci początek kolejnej roślinie. Pewna osoba wpadła na pomysł, tak aby spośród wierzb produkować plątane sztachety w płocie czy płoty zaciemnione liśćmi. Na pewno wskazane jest posiadać tak cudne ogrodzenie. Najodpowiedniej do stworzenia takiego ogrodzenia wykorzystać następujące warianty wierzb:

wierzba wiciowa (Salix viminalis), zwana konopianką, i jej liczne odmiany (np. Salix x smithiana)
wierzba karmazynowa (Salix purpurea)
wierzba wawrzynkowata (Salix daphnoides).
Każde te gatunki wierzby na ogrodzenia mają kilka izomorficznych cech:

generują proste, długie oraz ogromnie gibkie pędy – z powodu tego można bez trudności nadawać formę ogrodzenia;
błyskawicznie odrastają po obcięciu- w skrótowym terminie możemy wypleść zupełne przęsło na ogrodzenie;
nadzwyczaj swobodnie się ukorzeniają- nie trzeba specjalistycznej umiejętności do instalacji takiego ogrodzenia z wierzby.

Podczas gdy posiadamy już pomysł na kształt ogrodzenia, musimy zdobyć zdatne wierzbowe gałęzie na płot. Niestety, odszukanie ich w warunkach prawdziwych jest ciężkie, ponieważ dziko wzrastające krzewy okazjonalnie emitują nader długie a zarazem prostolinijne pędy. Najakuratniej jest zaprojektować własną miniplantację wierzby ogrodzeniowej. Na skutek będzie należało poczekać nieco latek.

W celu rozwiązania plantacji wierzby na ogrodzenie wytypujmy najprzód miejsce w skwerze, odrobinę przez nas nawiedzane oraz w żadnym razie widoczne.Wiosenką, w marcu względnie w kwietniu, posadźmy w ową stronę rozsady, z jakich wyrosną tzw. rośliny mateczne.

Jako flancy użyjmy zdrewniałe wierzbowe roczne witki długości 25-30 cm, jakie możemy otrzymać z dziko rosnących roślin. Zanim posadzimy należy je zanurzyć na 24 h w głębi, żeby się akuratnie napiły, po czym wkopać w ziemię, tak aby górował wyłącznie ostatni pączek. Musimy pomnieć, że rośliny prędko się gęstnieją, wskutek tego powinny rosnąć w odstępie 30×50 cm.

Przez pierwszy rok ewentualnie dwa poobalamy roślinom bez ograniczeń dojrzewać, po czym ścinamy je| na wysokość ok. 20cm.
Wówczas po tym zabiegu wypuszczą odporne, proste pędy, których wiosenką nowego roku zdołamy zastosować do budowy naszego ogrodzenia. Jednoletnie pędy z rzadka przekraczają 2m, zatem na dłuższe musimy poczekać chociaż jeszcze rok kalendarzowy.

Z jednej rośliny dostaniemy od kilku aż do kilkunastu witek, jakie można wykorzystać do wyplecenia ogrodzenia.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s