Żyjące ogrodzenie z krzaków liściastych czy iglastych, niskopienne czy wysokie? Jakie płot będzie najbardziej odpowiednie do naszego skweru? Natomiast w jaki sposób je posadzić oraz pielęgnować?

Zielone ogrodzenie z krzewów liściastych bądź iglastych, niskie bądź wysokie? Które płot będzie najbardziej odpowiednie do naszego ogrodu? Natomiast jak je usadowić w gruncie oraz pielęgnować?

Trudno przeceniać walory zielonego ogrodzenia Poznań. Zdobi zieleniec, ochrania nas przed ulicznym hałasem, kurzem, spalinami, a także wzrokiem sąsiadów. Zapewnia miły cień, dostarcza schronienie ptakom. Żywopłot amortyzuje siłę wiatru, nie powodując zawirowań powietrza, jakie powstają za litym murem ogrodzeniowym. Jednakże przed jego budową musimy podjąć decyzję, jaką funkcję ma spełniać w ogrodzie. Czy ma nas ochraniać od sąsiada, czy zastępować ogrodzenie Poznań, bądź wspomóc w podziale skweru na mniejsze części oraz stworzeniu nastrojowych zakątków? Winniśmy także zadecydować, jaką płot będzie miało docelową wielkość. Od tego zależy wybór wariantu drzewa ewentualnie krzewu.

Gigantyczną zaletą ogrodzeń z drzew a także krzaków iglastych jest ich trwała zieleń. W trakcie gdy szpalery z gatunków zrzucających liście zimą staną się ażurowe, z iglaków dalej dobrze osłaniają nas przed wzrokiem ciekawskich.

Dominuje osąd, że najbardziej odpowiednie na tego typu żywopłoty są tuje o filarowym pokroju, np. odmiany „Smaragd” tudzież „Spiralis”, jakie bez przycinania trwają wąski kształt. Gdy zdobędą należytą wielkość wycinamy je od góry.

Inne iglaki, np. cisy czy świerki potrzebują systematycznego strzyżenia.

Na zielone sztacheta z Winylu selekcjonujemy iglaki wytrzymałe na chłód. Wrażliwe tuje orientalne oraz cyprysiki Lawsona mogą przemarzać. Niedoskonałością takich nasadzeń jest całkiem wysoka cena. Rekompensują ją niezaprzeczalne walory: iglaste szpalery nie śmiecą liśćmi, nie trzeba ich często przycinać.

Na zielone ogrodzenie z drzew liściastych wybieramy rodzaje, jakie mają podniesione pędy a także prawidłowo się rozkrzewiają po przycięciu. W tej funkcji najprzyzwoiciej sprawdzają się odporne na mrozy buki i graby.

Takie drzewka, systematycznie strzyżone, odpowiednio się zagęszczają, ze względu na to uzyskane z nich zielone ogrodzenia Poznań, mogą zastąpić wysokie ogrodzenia Poznań. Jeżeli wyselekcjonujemy gatunki z kolcami, takie jak igliczna bądź robinia, wtedy przez ogrodzenie Poznań nie przedostanie się ani człek, ani zwierzę.

Zależnie od siły wzrostu danego rodzaju mamy z nich zielone ogrodzenia o różnorodnej wysokości. Małe (30-60cm) szpalery z berberysów służą za szkielet rabat tudzież ścieżek, wydzielają od siebie poszczególne części ogrodu. Takie dekoracyjne ogrodzenia prezentują się najakuratniej, jak je regularnie strzyżemy.

Spośród gatunków osiągających większe rozmiary, jak np. ligustr, leszczyna czy jaśminowce, zdołamy otrzymać całkiem pokaźne żywe ogrodzenia wielkości 1,5 – 2m. Jeśli mają separować ogród od ulicy, strzyżemy je nadając regularny kształt.

Jak posadzimy z nich żywe ogrodzenie w głębi ogrodu, zdołamy je prowadzić w postaci swobodnej.

Bez obcinania rozrastają się w szerokim zakresie, podkreślając naturalistyczny charakter tej części parku. To podejście zdaje odpowiednio egzamin również w przypadku krzewów zniewalająco kwitnących, np. pięciorników, róży pomarszczonej, lilaków bądź żylistków. Chociaż te rodzaje wolno też strzyc, ale wówczas znacznie lepiej kwitną.

Na zielone płoty zalecane są także krzewy zimozielone.

Spośród tej grupy roślin na ogrodzenia najporządniej sprawdza się u nas bukszpan, oraz ostrokrzew Meservy. Jednakże i one po ostrych zimach bywają czasami oszpecone przez zbrązowiałe listki. Na zachodzie Europy modne są zielone sztachety z PCV z laurowiśni ewentualnie zimozielonych gatunków berberysów. Niestety , w polskich warunkach klimatycznych ich liście nagminnie brązowieją z powodu mrozów. Tym samym, jeżeli już zdecydujemy się na taki płot, winien być on mały (do 60-80cm), żeby można go było opatulić na zimę agrowłókniną a także łatwo wyciągnąć spierzchnięte części.

Jeśli chcemy uzyskać szczególnie ozdobny parkan, powinno się posadzić naprzemiennie dwie względnie trzy odmiany tego samego krzewu (tawuły, berberysy, tuje), różniące się barwą.

Gdy konstytuujemy zielony parkan spośród gatunków zrzucających listki na zimę, zyskownie jest obsadzić go drugim, niskim, np. spośród iglaków ewentualnie zimozielonej trzmieliny.

Elegancki wygląd mają zielone sztachety PCV strzyżone z fantazją- z falistą linką „dachu” albo wystrzyżonymi wieżyczkami. Powinno się im jednak poświecić sporo czasu.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s